Szkółka pozytywnego Mistrza


Kimkolwiek jesteś – przedszkolanką, nauczycielem, trenerem, rodzicem, panią ze świetlicy, instruktorem, przewodnikiem, ciocią, wujkiem, dziadkiem, babcią… – dla dziecka (podopiecznego, ucznia, wnuczka, chrześnicy, bratanka…)   spotkanego na swej drodze jesteś Mistrzem w różnych dziedzinach życiowych czy danej umiejętności. Co też oznacza, że jako dorosły człowiek masz ogromny wpływ  na budowanie poczucia wartości młodego adepta. Uważam, iż w naszym kraju ta umiejętność niestety kuleje.  Zazwyczaj podcina się skrzydła i wpaja młodemu człowiekowi, że nic nie jest wart. Począwszy od przedszkola poprzez szkołę, aż po studia. Choć myślę, że to się już zmienia ku lepszemu. Nadal bardzo silne jest poczucie „niedowartościowanego Polaka pełnego kompleksów” wśród dorosłych ludzi. Nic dziwnego skoro wychowywał się w takich, a nie innych okolicznościach. Gdzie poklepanie po plecach ze słowem dobra robota, dasz radę, wierzę w Ciebie - działanie niezwykle uskrzydlające jest niebywale rzadko występującym zachowaniem. Takiego ze strony nauczyciela, trenera czy innego dorosłego nigdy nie doświadczyłam. I wiem też, że obecnie gro dzieci tego nie doświadczają. Chcąc przerwać to błędne domino, dawno temu, wpadł mi do głowy pomysł kształtowania dorosłych na pozytywnych Mistrzów dla dzieci, które są wokół nich. Wprawdzie posiadam wiedzę „książkową” i doświadczenie w pracy z dziećmi na kilku projektach w Polsce i Niemczech. Jednak tu naukowej wiedzy czy rozważań nie doświadczysz. Tych z pewnością masz już dostatek. Szkółka pozytywnego Mistrza naucza jak być Mistrzem z  perspektywa dziecka. 


 • Mów do mnie „ Kocham Cię” tak często jak to jest możliwe. Przytulaj mnie i całuj na powitanie i pożegnanie. Obojętnie ile dni, miesięcy czy lat jestem na świecie. Pozwól mi poczuć i wiedzieć, że jestem kochane. Miłość jest lekiem na większość bolączek. Kiedy nie działa potrzeba jej po prostu więcej. Dzięki miłości rosnę w siłę. Jestem jak pełnowartościowe drzewo, które umacnia swe korzenie w rodzinie. Takie solidne, że gdy pojawi się silny wiatr tak szybko nie upadnę. Kochaj mnie najpiękniej jak potrafisz i daj mi o tym znać. To nic nie kosztuje, a jest najważniejszym elementem pełnowartościowego dzieciństwa. Obojętnie kim dla mnie jesteś biologicznym rodzicem, prawnym opiekunem, babcią. Potrzebuję sporo miłości. Tak, więc Mistrzu kochaj!
 • Przytulaj mnie jak tylko masz okazję. To jest takie pozytywne przekazanie energii i niesamowity sposób na dodawanie wsparcia. 
 • Uśmiechaj się do mnie i machaj mi na pożegnanie 
 •  Czasem potrzebuję więcej czasu, aby się nauczyć. Doceń moje starania. Nie zawsze wszytko wychodzi mi idealnie natychmiast. Pozwól mi się uczyć w swoim tempie. 
 • Inne dzieci to inny człowiek. Ja to ja. Porównywanie z innymi jest słabo motywujące bardziej mnie osłabia i powoduje, że czuję się nic niewart 
 • Mów do mnie pozytywne komunikaty. Słysząc tylko te negatywne - skąd mam widzieć, że jestem łady, zdolny, inteligenty?
 • Poznawaj ze mną świat. Bądź obok. Chcę czuć, że zawsze będziesz gdy upadnę. A kiedy będę miał siły wstać podaj mi rękę.
 • Potrzebuję spędzać z Tobą czas. Spaceruj ze mną, baw się, maluj...
 • Buduję swoją wartość na podstawie komplementów od Mistrza. Niech ten obraz będzie pozytywnie zdrowy, więc nie szczędź mi komplementów. Dzięki temu będę silny, stabilny wewnętrznie i uniknę depresji
 • Nie rób mi wyrzutów, że przyszedłem na Świat. Naprawdę nie miałem z tym nic wspólnego
 • Zapomnij o starodawnym przysłowiu "Ryby i dzieci głosu nie mają". Jestem młodym,małym człowiekiem. Potrafię mówić. Rozmawiaj ze mną i słuchaj co chcę powiedzieć. Będę czuł się ważny. 
 •  Mistrz dodaje wiary w moje własne siły, kiedy ja przestaje sam w siebie wierzyć. Przypomina jak "latać, gdy moje skrzydła zapominają". Dlatego w chwili kiedy chcę się poddać poklep mnie po plecach i powiedz, że dam radę, że we mnie wierzysz, że mam moc, aby osiągnąć to czego pragnę. 
 • Mistrz docenia najmniejszy mój sukces. Pozwól mi słyszeć jak najczęściej "jestem z Ciebie dumny". Docenianie najmniejszych sukcesów składa się na sumę ostatecznej wygranej, ponieważ jest silnie motywujące do dalszego działania i ciągnie w górę.
 •  Mistrz potrafi zarządzać swoimi emocjami i problemami chroniąc mnie przed nimi tak więc nie rozładowuje ich na mnie skoro nie jestem ich sprawcą. 
 • Mistrz podaję argumentację swoich decyzji. 
 • Mistrz potrafi docenić drugiego dorosłego Mistrza z innej dziedziny. Potrafi składać gratulacje za sukces innego Mistrza.
 • Mistrz jest przeciwnikiem przemocy. Mistrz naucza - szuka metod i technik. Doskonale wie, że pozytywne nakłonienie przynosi o wiele lepsze wyniki aniżeli  negatywny przymus. 


Popularne Posty

Polub mnie na Facebook

Subscribe